Reklama

Ładowanie...

Homoseksualizm

21.02.2016
Czyta się kilka minut
Judaizm starannie rozróżnia pragnienie, pokusę grzechu od grzechu samego. Pogląd na ludzką naturę raczej prezentuje się realistycznie. Żydzi jak wszyscy mają różne chcice i pożądania.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
W

W Torze jasno zostaje stwierdzone: homoseksualizm, tak jak obcowanie z żoną bliźniego, ofiarowanie nasienia Molochowi czy zoofilia, jest surowo zakazany. „Z mężczyzną nie będziesz obcował jako z niewiastą; obrzydliwością to jest” (18, 23) i dwa rozdziały dalej zakaz ten zostaje powtórzony: „Mąż także, który by z mężczyzną obcował sposobem niewieścim, obrzydliwość uczynili oba; śmiercią umrą, krew ich będzie na nich” (Kpł 20, 14). Zakaz jest mocny i nigdzie w Torze nie znajdziemy najmniejszego ku temu przyzwolenia.

W tradycyjnych rodzinach żydowskich rodzice, dowiadując się o orientacji seksualnej syna, często siadają pogrążeni w sziwa, w żałobie. Oczywiście nikogo nie skazano na śmierć za czyny homoseksualne. Powiada się jedynie, zgodnie z talmudyczną wykładnią, że homoseksualista jest kimś, kto zbłądził. Zbłądził, czyli nie wypełnia podstawowego celu: nie rodzi nowego życia (...

3337

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]