Reklama

Ładowanie...

Homer też śpiewał

17.10.2016
Czyta się kilka minut
„I can’t even touch the books you’ve read” („Idiot Wind” z tomiku „Blood on the Tracks”). ​Nobel został rzucony. No i zacznie się dyskusja, rozpoczną się homeryckie boje w wadze piórkowej. Literaci poczną okładać się klawiaturami.
H

Hari Kunzru zdzieli Stephena Kinga, a w rewanżu Salman Rushdie odwinie się Jakiemuś Zniesmaczonemu Francuskiemu Powieściopisarzowi. Co prawda w wadze ciężkiej ostateczny cios sceptykom zadał Barack Obama, więc to chyba zamyka sprawę... dopóki opinii nie wyrazi Świetlicki. Świat wstrzymał oddech, ale chyba nie na długo, zapewne wkrótce usłyszymy, że on by nie przyjął. Czy Dylan przyjmie? Jeśli przyjmie, to w jaki sposób? Nie wiadomo, na razie wiadomo, że otrzymał. No i wiadomo, kto nie dostał w tym roku: Magris, Marías, Murakami, DeLillo, ba!, nie dostał nawet Adonis.

Czy Bob Dylan jest jak Homer? Czy jest jak Safona? Czy też może da się czytać tylko z zamkniętymi oczami? Czy Bobdylanowa poezja wyższa jest nad Adonisową? Czy jurorzy popełnili faux pas, brukając kulturę wysoką, czy raczej podjęli wizjonerską decyzję? Podstarzali hippisi czy nonkonformiści? Tabloidy będą miały...

1899

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]