Reklama

Heros w kryzysie

Heros w kryzysie

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Wiedźmina nie wolno lekceważyć, bo kształtuje przekonania, wpływa na poglądy i decyzje w sposób, o jakim wielu może tylko pomarzyć. Teraz przemówił do nas z teatru.
PRZEMYSŁAW BURDA / TEATR MUZYCZNY
G

Geralt z Rivii, wiedźmin znany z powieści Andrzeja Sapkowskiego, to jedyny polski bohater, który zyskał status herosa światowej kultury popularnej. Zgodnie z jej mechanizmami istnieje nie tylko na kartach powieści, ale też w filmie, komiksach, grach wideo, tysiącach gadżetów, memów, fanowskich fikcji, parodii i przeróbek. Żyje własnym życiem wpisywanym przez twórczych użytkowników w ich egzystencję.

Żyć prawem Białego Wilka

Postacie i losy Geralta, Yennefer, Ciri i wielu innych bohaterów sagi Sapkowskiego są komentowane, analizowane i interpretowane (także w postaci własnych kreacji) nie tylko przez fanów, ale i akademickich badaczy kultury.

Wciąż jednak traktuje się „Wiedźmina” z przymrużeniem oka, jakby nie pamiętając, że właśnie w tego typu tekstach kultury wychwytywane, postaciowane i fabularyzowane są pragnienia, fantazje, napięcia i problemy, których...

13548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]