Reklama

Hałas, zupełnie jak ból, stanowi dowód, że się żyje

Hałas, zupełnie jak ból, stanowi dowód, że się żyje

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Justyna Bargielska, poetka i pisarka: Chyba nie wierzę w ciszę, nie uważam, że jest docześnie możliwa. Hałas, zupełnie jak ból, stanowi dowód, że się żyje.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
J

Justyna Bargielska, poetka i pisarka: Chyba nie wierzę w ciszę, nie uważam, że jest docześnie możliwa. Hałas, zupełnie jak ból, stanowi dowód, że się żyje. Do czterdziestu decybeli przyjmuję hałas z wdzięcznością: to jest mniej więcej poziom od liścia na wietrze do normalnej domowej aktywności. Daje poczucie bezpieczeństwa, choć chyba nawet dziecko w brzuchu ma głośniej. Czterdzieści do siedemdziesięciu decybeli to po prostu tło, które mnie nie zaburza. Od głośnej muzyki do piły łańcuchowej zaczyna się robić nieprzyjemnie, ale z drugiej strony mam szansę wypróbować swoją wytrzymałość, co bywa miłe. Powyżej stu sześćdziesięciu decybeli lokują się na skali hałasy, które mnie nie dotyczą, dajmy na to: start promu kosmicznego. Ale nie sądzę, żeby to był trudny do zniesienia hałas, bo wtedy i wskaźnik na skali ekscytacji jest wysoko. Dwieście dwadzieścia decybeli to...

1157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]