Reklama

Grzechy obiektywności

Grzechy obiektywności

07.11.2006
Czyta się kilka minut
Cenzura w czasie drugiej wojny światowej działała na dwóch poziomach: po pierwsze, jako przykazanie: "nie będziesz ujawniał planów wojennych, co mogłoby kosztować życie żołnierzy. Natomiast drugie przykazanie brzmiało: "nie będziesz ujawniał tego, co jest dla nas kłopotliwe. Z pierwszym dziennikarze - wtedy i dziś - oczywiście się godzą. Ale przeciw drugiemu walczono tak podczas II wojny, jak i dziś.
Stanley Cloud i Lynne Olson na Targach Książki w Krakowie (październik 2006) / fot. D. Węgiel
-

---ramka 471637|strona|1---

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: - Pierwsza, przygodowa warstwa Państwa książki opowiada o ludziach, którzy jechali w miejsca najbardziej niebezpieczne, wsiadali na barkę desantową lądującą na plaży Omaha albo lecieli bombowcem nad Niemcy. Co ciągnęło chłopców Murrowa - i ciągnie dziennikarzy dzisiaj - w jądro konfliktu?

STANLEY CLOUD: - Nie ma lepszego sposobu na opisanie wojny niż pojechać w sam jej środek. Robiono to wtedy i robi się tak do dzisiaj. Mógłbym długo krytykować współczesne dziennikarstwo, ale mimo to sądzę, że dziennikarze wciąż wykonują swe podstawowe zadanie: dostarczania ludziom relacji. A to jedyny sposób.

LYNNE OLSON: - W Iraku wielu dziennikarzy zginęło. Biorą oni - dosłownie - własne życie w swoje ręce, żeby być na miejscu tam, skąd mają zdać relację.

SC: - Jako były...

12982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]