Reklama

Grosz kobiety

Grosz kobiety

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Relację o męce i śmierci Jezusa poprzedza św. Marek opisem szeregu sporów i wydarzeń, z których zaskakująco wiele wiąże się ze sprawą pieniędzy: bogaty człowiek, któremu jednego tylko brakuje - rozdania całego majątku ubogim (Mk 10, 17-31), wypędzenie przekupniów ze świątyni (Mk 11, 15-19), przypowieść o chciwych rolnikach (Mk 12, 1-12) czy ofiara wdowy (Mk 12, 41-44). Historia ubogiej wdowy jednocześnie wieńczy mowy Jezusa przeciw autorytetom religijnym i politycznym w Jerozolimie, poprzedzając Jego mowę eschatologiczną.
W

Wstępem do epizodu złożonej przez wdowę ofiary jest ostatni zarzut skierowany przeciw nauczycielom Pisma: “Ci, którzy objadają domy wdów pod pozorem długich modlitw, dostaną surowszy wyrok" (Mk 12, 40). Jaką sytuację gani Jezus? Można sobie wyobrazić trzy możliwości. Nauczyciele Pisma albo uzyskują od łatwowiernych i dobrze usytuowanych wdów duże sumy, w zamian modląc się za nie, albo wykorzystują swój wpływ na nie, by wzmocnić finansowo reprezentowaną przez siebie instytucję religijną, albo są ich opiekunami prawnymi i zarządzając majątkiem wdów, dokonują nadużyć. W pierwszym przypadku modlitwy nauczycieli Pisma byłyby poważne, w dwóch następnych chodziłoby jedynie o wykorzystanie pozornej pobożności dla wzbudzenia zaufania, a następnie wykorzystania go.

Ten fragment mówiący o wdowach dobrze pasuje do postawy Jezusa, krytycznej wobec kultu świątynnego. Jest...

4682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]