Reklama

Grill i wyzwania dla smaku

Grill i wyzwania dla smaku

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Myśli człowieka nawiedzają rozmaite. Na przykład taka, że świat w którymś momencie musi przestać pisać i zacząć na nowo czytać to, co zostało dotychczas napisane.
B

Biblioteka światowa jest gigantyczna i nie bardzo widać powód – poza ludzkimi ambicjami i pieniędzmi, jakie w ten sposób można zarobić – żeby dodawać do niej kolejne tomy, które nic nowego nie powiedzą. Głupia myśl, niedorzeczna myśl, a jednak się zjawia. A za nią zjawiają się kolejne. Choćby ta: bardzo możliwe, że najwytrwalszymi, jeśli nie jedynymi czytelnikami przyszłości będą sztuczne inteligencje. Lektura literatury, a także gazet, stron internetowych i listów będzie im potrzebna, żeby lepiej zrozumieć ludzkie drogi myślenia i odczuwania. Także – skąd się biorą takie myśli jak powyższe. Przeczytają, dowiedzą się i szlus, będzie można zamknąć interes. To znaczy – jeden zamknąć, a drugi otworzyć. Na czym będzie polegać ten drugi, nawet nie próbuję sobie wyobrażać. Świat bez głupoty i niedorzeczności byłby światem nieludzkim. A jeśli sztuczne inteligencje zarażą się naszymi lękami...

3821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„Świat bez głupoty i niedorzeczności byłby światem nieludzkim.” Ta myśl bardzo przypadła mi do gustu, bo wie Pan, jeszcze nie spotkałem człowieka, który narzekałby na własne niedostatki intelektualne. W zasadzie to wszystkiego mamy mało, ale rozumku bozia nam nie poskąpiła. Co do czytelnictwa, to poniekąd się zgadzam, mało z nas czyta, bo i mało kto rozumie coś z tego co napisano. Nieprawdziwa jest jednak Sugestia, że świat zmieniają masy. Nasz głos w wyborach jest legitymizacją systemu, daje poczucie politykom, że oni nas reprezentują, uszczęśliwiają i że powinniśmy być im wdzięczni. W zasadzie nie ma znaczenia na kogo oddajemy głos wystarczy zaistnieć w lokalu wyborczym, to samo jest naszą aprobatą dla tego jak jest. Demokracja to pokręcony system, mającym więcej wad niż zalet, ale inne systemy do tej pory praktykowane, jeszcze gorzej wypadają. Wszak głupota ludzka jest nieskończona jak powiadał Ajnsztajn. Jednak gdyby spojrzeć na sprawy z innej perspektywy całościowo, być może, to co wyprawiamy, nie jest tak głupie. Bo niemożliwym jest, aby Bóg w swej nieskończonej mądrości stworzył istoty do cna przesiąknięte głupotą. Jest wiele spraw, których nie dostrzegamy, bo działamy w rytm zaprogramowanego kodu biologicznego nad którym On sprawuje pieczę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]