Gra w koniec świata

Grupa astronomów, geologów i inżynierów spotyka się co kilka lat, by przygotować nas na kosmiczną katastrofę. Tym razem nie udało się uniknąć ogromnych zniszczeń. Na szczęście.

Reklama

Gra w koniec świata

Gra w koniec świata

27.05.2019
Czyta się kilka minut
Grupa astronomów, geologów i inżynierów spotyka się co kilka lat, by przygotować nas na kosmiczną katastrofę. Tym razem nie udało się uniknąć ogromnych zniszczeń. Na szczęście.
CNEOS.JPL.NASA.GOV
O

Ostatnie chwile Nowego Jorku z bezpiecznej odległości były tyleż gwałtowne, co piękne. Wydawało się, że miasto rozpłynęło się w jasnej poświacie. Oczywiście z bliska rzeczywistość była o wiele bardziej brutalna: choć do eksplozji doszło na wysokości 15 km nad Central Parkiem, w promieniu kilkunastu kilometrów wyparowały drzewa, domy i ulice. Fala uderzeniowa powalała lasy i niszczyła budynki jeszcze 60 kilometrów dalej, w New Jersey i na Long Island. Wstrząsy zarejestrowały sejsmografy na całym świecie.

Stracone dzieła sztuki

Na szczęście o tym, że 60-metrowy odłamek asteroidy spadnie na miasto z prędkością 69 tys. km na godzinę i wybuchnie z mocą tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę, było wiadomo od dwóch miesięcy. 29 kwietnia 2027 r. Manhattan był więc niemal zupełnie bezludny, ale nawet takie wyprzedzenie nie wystarczyło do przeprowadzenia pełnej ewakuacji.

...

11943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]