Reklama

Ładowanie...

Google słono zapłaci za praktyki monopolistyczne

26.09.2022
Czyta się kilka minut
Gigant ma zapłacić ponad 4 mld euro kary – tak zdecydował Sąd UE będący organem Trybunału Sprawiedliwości UE. Koncern zmuszał producentów telefonów, którzy chcieli korzystać z ich systemu operacyjnego Android, do promowania swojej przeglądarki i wyszukiwarki.
Kampus Google'a w Mountain View w Kalifornii, 27 czerwca 2022 r. / FOT. NOAH BERGER/AFP/East News
K

Komisja Europejska w 2018 r. wyceniła te praktyki na 4,34 mld euro, firma się odwołała, ale z wyniku na pewno nie jest zadowolona, bo sąd jedynie obniżył karę do 4,125 mld euro. Ta najwyższa w historii unijnych władz grzywna dotyczy firmy, która w 2021 r. tylko na reklamach zarobiła ponad 200 mld euro.

Google może jeszcze odwołać się do TSUE. Jednak bez względu na koniec sprawy to Unia Europejska jest w dzisiejszym świecie najbardziej skuteczna w kontroli wszechwładzy gigantów technologicznych. Chodzi nie tylko o wysokość kar, ale też o coraz ambitniejsze próby regulacji prawnych. Google’a czeka jeszcze proces o 25 mld euro za monopol na rynku reklamy internetowej oraz dostosowanie się do nowych unijnych przepisów. ©℗

806

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]