Reklama

Ładowanie...

Godzina Rymkiewicza

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Bohater Rymkiewicza jest pasjonatem istnienia. Szarga je, wielbi, postponuje i wysławia. I to istnienie musi być namacalne, konkretne, intensywnie doświadczane.
W

W czytelnikowskim “Wyborze wierszy" Jarosława Marka Rymkiewicza z roku 1976 nie pominięto żadnego zbioru. Z każdego zaczerpnięto chociaż po kilka utworów. W wyborze, który właśnie trafił do rąk czytelników - “Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963-2002" - zwraca uwagę nieobecność trzech tomików: debiutanckich “Konwencji" (1957), “Człowieka z głową jastrzębia" i “Animuli". Myślę, że to coś więcej niż przeoczenie czy mechaniczne wykluczenie.

Nieobliczalny wiersz

Chyba można potraktować tak pomyślany wybór wierszy jako wybór postawy - wybór samego siebie sprzed lat i skonfrontowanie swych niegdysiejszych mniemań dotyczących liryki z obecną świadomością poetycką. Zredukowano tedy do minimum dyskursywność, metafizyczne wykłady rozpisane na wersy, a wysunięto na plan pierwszy niedyskursywność, nieokiełznany żywioł liryczny, który...

8813

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]