Reklama

Godzina Rymkiewicza

Godzina Rymkiewicza

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Bohater Rymkiewicza jest pasjonatem istnienia. Szarga je, wielbi, postponuje i wysławia. I to istnienie musi być namacalne, konkretne, intensywnie doświadczane.
W

W czytelnikowskim “Wyborze wierszy" Jarosława Marka Rymkiewicza z roku 1976 nie pominięto żadnego zbioru. Z każdego zaczerpnięto chociaż po kilka utworów. W wyborze, który właśnie trafił do rąk czytelników - “Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963-2002" - zwraca uwagę nieobecność trzech tomików: debiutanckich “Konwencji" (1957), “Człowieka z głową jastrzębia" i “Animuli". Myślę, że to coś więcej niż przeoczenie czy mechaniczne wykluczenie.

Nieobliczalny wiersz

Chyba można potraktować tak pomyślany wybór wierszy jako wybór postawy - wybór samego siebie sprzed lat i skonfrontowanie swych niegdysiejszych mniemań dotyczących liryki z obecną świadomością poetycką. Zredukowano tedy do minimum dyskursywność, metafizyczne wykłady rozpisane na wersy, a wysunięto na plan pierwszy niedyskursywność, nieokiełznany żywioł liryczny, który...

8813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]