Reklama

"Godne ubolewania wypaczenie"

"Godne ubolewania wypaczenie"

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Ks. Jacek Prusak w artykule Inni inaczej (TP nr 25/05) pisze o powiązaniu dwóch problemów. Jednym jestem ja, autor krytycznego tekstu o homoseksualizmie opublikowanego w Gazecie Wyborczej (28-29 maja 2005 r.). Drugim - nauczanie Kościoła o homoseksualizmie, którego odrzucenie sugeruje publicysta TP.

“Uważam, że ostateczna odpowiedź na pytanie o istotę zjawiska homoseksualizmu i jego społeczne znaczenie może być sformułowana j e d y n i e (podkr. moje - DO) na płaszczyźnie filozofii moralności i jej aksjologii oraz tego, jak się pojmuje krytykę społeczną, jako społeczną praktykę tworzenia i dbania o wspólne dobro" - pisze ks. Prusak. Stanowisko Kościoła (a także Biblii i Tradycji) nie ma tu znaczenia, a priori można je odrzucić, ważne są jedynie “filozofia moralności" i “pojmowanie krytyki społecznej". Zdanie to (podobnie jak szereg innych w tekście) jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła, np. jego Katechizmem, gdzie czytamy o aktach homoseksualnych: “w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane" (KKK 2357). Autor nie reprezentuje więc Kościoła, a jedynie samego siebie. Ma do tego prawo, ale ma też obowiązek poinformowania o tym czytelnika. A jeśli nie zgadza się z...

13433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]