Reklama

Gniew Jeremiasza

Gniew Jeremiasza

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Jeremiasz jest dzisiaj wzorcem proroka gniewu.
W

Wołał z gniewem, niemal z obrzydzeniem i nienawiścią, a może nawet z satysfakcją do tych, którzy uczynili – jak powiadał – „swoją ziemię przedmiotem zgrozy i wiecznym pośmiewiskiem”, że zostaną wydani na pastwę miecza, żony ich staną się bezdzietne, mężowie zginą od zarazy, a młodzież pobita na wojnach. Jeremiasz domagał się najstraszniejszych kar dla tych spośród Judejczyków, którzy jego, proroka, chcą zabić. Głosił słowa zniszczenia. Zapowiadał, że zginą mieszkańcy Jerozolimy, a ich trupy będą żerem ptactwa. Zapowiadał, że za grzech wiarołomstwa wobec Boga będą jeść swoje dzieci. Za te słowa kapłan i nadzorca Świątyni zakuł go w dyby i kazał wychłostać. Ale prorok dalej zapowiadał wszelkie klęski, by wreszcie wykrzyczeć: nie ja chcę to mówić, ale namówił mnie Pan, „i dałem się namówić, pochwyciłeś mnie i przemogłeś!” ( Jr 20, 7).

Tłumaczenie warszawskie oddaje tę grozę. Stał...

2921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]