Reklama

Głośne milczenie Donalda Tuska

Głośne milczenie Donalda Tuska

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Najtrudniejszym problemem rządu Donalda Tuska - i kolejnego, który nastanie po nim - może okazać się kwestia przystąpienia Polski do strefy euro. Albo precyzyjniej: do "Zjednoczonych Państw Europy", które raczej prędzej niż później zastąpią "euroland".
T

Tak, to banał: w polityce ważne jest nie tylko to, co się mówi, ale i to, czego się nie mówi. Kolejny banał: bywa, że milczenie krzyczy. I jeszcze jeden: Donald Tusk jest politykiem zręcznym. Wie, kiedy coś powiedzieć, i wie, kiedy lepiej będzie jakiś temat przemilczeć. Trudno, trzeba sięgnąć po banały - one najlepiej opisują tę sytuację.

18 listopada podczas exposé stary-nowy premier nie powiedział ani słowa o tym, kiedy Polska przyjmie euro. Nie wyznaczył żadnej "mapy drogowej" dochodzenia do wspólnej waluty; nie dał sygnału, że wejście do "eurolandu" pozostaje dla jego rządu celem aktualnym.

O ile kryzys w strefie euro był leit­motivem całego wystąpienia szefa rządu, swego rodzaju negatywnym punktem odniesienia, jako uzasadnienie cięć, oszczędności i zmian, o tyle Tusk - polityk, powtórzmy, wyczuwający społeczne nastroje - postanowił nie...

13937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]