Reklama

Głos osobny

Głos osobny

12.11.2012
Czyta się kilka minut
Fotografie z serii „Eter” są jakby pozbawione tła, a sfotografowane przedmioty wyglądają jakby były zawieszone w świetlistej przestrzeni...
Wystawa pt. „Eter”, otwarta w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie (ul. Andersa 13, klatka VII), jest jej pierwszą solową wystawą w Polsce. Kuratorem ekspozycji, przeznaczonej tylko dla osób pełnoletnich, jest Adam Mazur.
S

Są wręcz zachęcające jak zdjęcia reklamowe, bez artystycznego ducha. Stary czekan albo zapętlona smycz od ipoda, przedmiot druciany o niewiadomym pochodzeniu mogłyby się znaleźć w jakimś dziwnym sklepie czy hipermarkecie. Nie zawsze wiadomo, jakie było ich pierwotne przeznaczenie. Wtórne jest dobrze znane: są narzędziami zbrodni.

Druga część pracy Katarzyny Mirczak, ukryta (dosłownie, bo trzeba otworzyć drzwiczki, żeby móc na to patrzeć), odkrywa właściwą perspektywę: ciała w dziwnych pozach, leżące albo jakby ukrzyżowane na stojących deskach. Nagie, poranione, czarnobiałe zdjęcia ze starych klisz, leżące dotąd w kryminalistycznych archiwach. Towarzyszy im opis, fragmentaryczny i lapidarny. Imię, czasem wiek, czasem nic, co dotyczy samego człowieka; tylko listy anomalii, które mogły spowodować śmierć lub są skutkami ataku, wypadku, samobójstwa.

W projekcie Mirczak...

2348

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]