Reklama

Galeria pięknych ludzi

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Władysław Bartoszewski: ŚRODOWISKO NATURALNE. KORZENIE - "Biblioteka Bartoszewskiego", bo takiego terminu można już chyba używać, wzbogaciła się o kolejny tom. Jest to zarazem trzecia książka wspomnieniowa autora "1859 dni Warszawy", spisana przez Michała Komara. Tym razem nie rozmowa, a zbiór portretów.
U

U jego źródeł tkwi wdzięczność - wdzięczność dla ludzi, którzy w latach 1930-45 tworzyli "środowisko naturalne" autora.

Są wśród nich, pisze Bartoszewski, "duchowni, nauczyciele, przełożeni i koledzy z konspiracji, zwolennicy rozmaitych, często przeciwstawnych postaw ideowych - odważni, szlachetni, wierni".

Lista długa - kilkadziesiąt postaci, a są i hasła zbiorowe, jak "Młodzi poeci" i "Żegota" - i niezwykle zróżnicowana. Katoliccy duchowni i Żydzi, zwolennicy endecji i działacze socjalistycznej lewicy. Ks. Roman Archutowski, historyk Kościoła, dyrektor gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, do którego uczęszczał Bartoszewski, i ks. Jan Zieja, który pomógł byłemu więźniowi Auschwitz wydobyć się z duchowego kryzysu. Jan Karski i Kazimierz Moczarski. Teatrolog i reżyser Bohdan Korzeniewski, historyk Stanisław Herbst. Zofia Kossak, Maria Kann,...

4044

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]