Reklama

Ładowanie...

Ewangelia Polityczna

14.10.2008
Czyta się kilka minut
29. niedziela zwykła
Z

Z wielką ostrożnością powinno się czytać teksty św. Mateusza o sporze Jezusa z faryzeuszami. Uważna lektura pokazuje, że redagował on swoje dzieło z perspektywy sporu o ortodoksję i przynależność do prawdziwego ludu Bożego. Dyskusja toczyła się między judeochrześcijanami a żydowskimi przywódcami duchowymi. Nie skupiajmy więc uwagi na obłudzie adwersarzy, bo jest to wątek poboczny. Zresztą, kto ma choć trochę wyobraźni retorycznej, ten wie, że pytanie o płacenie podatków rzymskiemu okupantowi było mistrzowskie, choć przewrotne. Ale jeśli faryzeusze wykazali się retoryczną zręcznością, cóż powiedzieć o odpowiedzi Jezusa: "Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga"? I jak ją rozumieć?

W czasie ziemskiego życia Jezus unikał polityki. Jego Królestwo nie było z tego świata. Ambicją Chrystusa nie było stać się przywódcą ruchu...

3060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]