Reklama

Ładowanie...

Europa pojednana

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Lęk przed Europą jest „niechrześcijański”, a „misję Kościoła należy realizować niezależnie od sympatii politycznych i planów ekonomicznych” - mówił abp Józef Życiński podczas XXXV Tygodnia Eklezjologicznego na KUL. Przez pięć dni politycy, uczeni i dziennikarze dyskutowali na temat: „Spór o Kościół w Europie. Jedność Europy w optyce Ewangelii” (31 marca - 4 kwietnia).
D

Do Lublina przyjechali m.in. minister Danuta Hubner, Władysław Bartoszewski, bp Zbigniew Kiernikowski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Wołek, Adam Szostkiewicz, księża Jan Sochoń i Adam Boniecki. Wielkiego sporu o Kościół nie było; raczej refleksja nad drogą, którą Europa już przebyła i nad tą, która ją czeka w najbliższych latach.

Na zorganizowanym przez Koło Naukowe Teologów KUL sympozjum mówiono też o: historii integracji w Europie, prawach człowieka i chrześcijańskich aspiracjach tworzenia „cywilizacji miłości”, bioetyce, terroryzmie i mediach, obliczach liberalizmu, kontrowersjach związanych z prawami człowieka, o odpowiedzialności za słabszych, upośledzonych, o pracach nad unijną konstytucją, o sektach i prawach mniejszości, o roli fundacji i stowarzyszeń. Rano były zwykle dwa wykłady, popołudniami dyskusje panelowe. Cały czas przy pełnej auli.

Były główny negocjator...

3471

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]