Reklama

Europa pojednana

Europa pojednana

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Lęk przed Europą jest „niechrześcijański”, a „misję Kościoła należy realizować niezależnie od sympatii politycznych i planów ekonomicznych” - mówił abp Józef Życiński podczas XXXV Tygodnia Eklezjologicznego na KUL. Przez pięć dni politycy, uczeni i dziennikarze dyskutowali na temat: „Spór o Kościół w Europie. Jedność Europy w optyce Ewangelii” (31 marca - 4 kwietnia).
D

Do Lublina przyjechali m.in. minister Danuta Hubner, Władysław Bartoszewski, bp Zbigniew Kiernikowski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Wołek, Adam Szostkiewicz, księża Jan Sochoń i Adam Boniecki. Wielkiego sporu o Kościół nie było; raczej refleksja nad drogą, którą Europa już przebyła i nad tą, która ją czeka w najbliższych latach.

Na zorganizowanym przez Koło Naukowe Teologów KUL sympozjum mówiono też o: historii integracji w Europie, prawach człowieka i chrześcijańskich aspiracjach tworzenia „cywilizacji miłości”, bioetyce, terroryzmie i mediach, obliczach liberalizmu, kontrowersjach związanych z prawami człowieka, o odpowiedzialności za słabszych, upośledzonych, o pracach nad unijną konstytucją, o sektach i prawach mniejszości, o roli fundacji i stowarzyszeń. Rano były zwykle dwa wykłady, popołudniami dyskusje panelowe. Cały czas przy pełnej auli.

Były główny negocjator...

3471

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]