Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Environment dla Pokoju

Environment dla Pokoju

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Biały i czarny beton, drewno, szkło, pleksiglas, drzewa oliwne, trawa, woda, organy wiatrowe, projekcja wideo, laser argonowy Forte di Belvedere, Florencja, Włochy, 1978 – realizacja czasowa.
Fot. Studio Dani Karavan / MCK
W

Władze Florencji udostępniły Karavanowi zabytkowy Forte di Belvedere, oddając mu do dyspozycji na parę miesięcy zarówno wnętrza, jak i otoczenie fortu. W obrębie budowli, która uważana jest za perłę szesnastowiecznej sztuki fortyfikacji, artysta rozmieścił białe piramidy, fragmenty schodów „donikąd”, wertykalne płyty, horyzontalne, długie betonowe linie, pasiaste słupy-znaczniki. Karavan wytyczył osie widokowe i wyznaczył kierunki przestrzennych sekwencji, wykorzystując wąskie strugi wodne i kilkucentymetrowe rozszczepienia – pionowe interwały w abstrakcyjnych formach, kadrujące obraz otoczenia. Najdłuższą oś wytyczała niebieska wiązka światła laserowego, łącząca zwieńczenie kopuły Brunelleschiego nakrywającej Duomo z najwyższym punktem Forte di Belvedere. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]