Reklama

Unijny spór o energetykę atomową

Unijny spór o energetykę atomową

15.11.2021
Czyta się kilka minut
N

Niemcy, Austria, Portugalia, Dania i Luksemburg są przeciwne dalszemu rozwojowi energetyki jądrowej. Tych pięć krajów podpisało deklarację w tej sprawie podczas szczytu klimatycznego w Glasgow. „Energia jądrowa nie jest dobrym rozwiązaniem w kluczowej dekadzie walki z kryzysem klimatycznym – mówiła Svenja Schulze, szefowa niemieckiego ministerstwa środowiska. – Jest zbyt niebezpieczna, droga i powolna w budowie”.

Antyatomowy sojusz powstaje w istotnym momencie: Unia Europejska pracuje nad nową klasyfikacją źródeł energii, a jeden z głównych sporów toczy się o to, czy energetyka atomowa zostanie uznana za element zrównoważonego rozwoju, czyli – mówiąc potocznie – za zieloną energię. Przeciw są głównie Niemcy, które konsekwentnie realizują plan odejścia od atomu. Ostatni reaktor zostanie tam wygaszony w 2022 r., a energię z atomu tymczasowo zastąpi węgiel i gaz, co na pewno spowoduje zwiększenie niemieckich emisji.

Po drugiej stronie sporu jest kilka­naście państw pod przywództwem Francji (w tym Polska i inne kraje Europy Środkowej). Francja ma największy na świecie udział atomu w tzw. miksie energetycznym (ponad 70 proc.). Niedawno prezydent Macron, ubiegający się o reelekcję, przedstawił program inwestycyjny państwa: Francja zamierza przeznaczyć ponad miliard euro na budowę nowych reaktorów (małych, nowej generacji). Niemcy i Francja, zwykle najbliżsi unijni partnerzy, stoją więc tu po przeciwnych stronach. Komisja Europejska odkłada decyzję, choć w październiku jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła: „Potrzebujemy więcej inwestycji w odnawialne źródła energii, ale też stabilnego źródła, jakim jest atom, a w okresie przejściowym – także gaz”.

Ostateczna decyzja będzie mieć poważne skutki. Stawką jest nie tylko wizerunek energetyki jądrowej i dalsze decyzje państw (także Polski, która planuje uruchomić pierwszy reaktor do 2030 r.), ale też sytuacja na rynkach finansowych, bo unijna decyzja w tej kwestii wpłynie na strategie największych funduszy inwestycyjnych, finansujących rozwój energetyki.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]