Reklama

Emisariusz

Emisariusz

19.04.2006
Czyta się kilka minut
Kim był Tadeusz Chciuk-Celt, wiedziało za czasów PRL milion, może dwa miliony Polaków, parę milionów słuchało bowiem Radia Wolna Europa. To on, jako Michał Lasota, zapowiadał dwa razy w tygodniu swą audycję słowami: "Tym, którzy żywią i bronią, chłopom polskim szczęść Boże.
Tadeusz Chciuk-Celt przed mikrofonem Radia Wolna Europa
D

Dziś niekiedy pamiętają to jeszcze ludzie starsi, być może także ci i owi ze średniego pokolenia, młodszym - jak przekonałem się w dniach niedawnych obchodów rocznicowych "Solidarności" - nazwisko to mówi niewiele albo w ogóle nic. Cóż, bardzo wielu Polakom nie mówi dziś już nic nawet sama nazwa Radio Wolna Europa. Przy okazji tychże obchodów niemal o rozgłośni tej w mediach nie wspomniano, w prasie podobnie, a jak już, to najczęściej na nutę pomylenia z poplątaniem. Choć gdyby nie ona właśnie, ta niedająca się nigdy w stu procentach zagłuszyć rozgłośnia monachijska, Polacy na Śląsku nie wiedzieliby błyskawicznie, kto i jak strajkuje na Wybrzeżu, i przeciwnie, o tym, co dzieje się na Śląsku, nie wiedziałoby błyskawicznie Wybrzeże.

To tak tylko dla wylania odrobiny goryczy w uzupełnieniu początku tego artykuliku, w którym zapytałem o nazwisko jednego z...

9584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]