Egzorcyści wracają [Tematy Tygodnika]

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO | Na popularnej platformie streamingowej tryumfy święci film o egzorcyście papieża. Równocześnie ukazuje się po polsku nowy podręcznik dla egzorcystów. Wydawało się, że fala egzorcyzmowania już się przez polski Kościół przetoczyła. Czy właśnie powraca? I czy duchowość skoncentrowana na demonach i opętaniach jest – zdrowa?

15.11.2023

Czyta się kilka minut

Russel Crowe w filmie „Egzorcysta papieża” / fot. East News

Opowiada Maciej Müller, dziennikarz działu Wiara „Tygodnika Powszechnego”, autor okładkowego artykułu z najnowszego wydania, pt. „Milcz i odejdź stąd”, o powrocie zainteresowania egzorcyzmami.

– Według tej duchowości diabeł może się kryć wszędzie. Na każdym kroku, w każdej chwili może cię zaatakować. Możesz temu zawinić, możesz też nie zawinić, bo ktoś może na ciebie rzucić urok – mówi Müller. – To wręcz antyduchowość, bo odwraca uwagę od Boga, który jest dobrem, który króluje nad wszystkim.

Gość Podkastu przywołuje opinię cytowanego w tekście ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego, etyka z UKSW, godzącą rozum z traktowaniem kwestii duchowego zła i istnienia diabła poważnie: – Zaleca on szukać wcielonego zła tam, gdzie wybuchają wojny, gdzie są obozy pracy, gdzie odbywają się tortury, handel ludźmi czy produkuje się pornografię dziecięcą. Natomiast kwestie opętań, dziwnych zachowań, które mogą przypominać raczej zachowania ludzi z chorobami psychicznymi, wolałby oddać w ręce medyków – mówi. 

W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.

W odcinku wykorzystano cytat dźwiękowy z oficjalnego trailera filmu „The Pope's Exorcist” / Sony Pictures Entertainment / YouTube.

Nawet tysiące ludzi skrzywdzonych przez egzorcyzmy. „Ujawnienie skali tych krzywd jest dopiero przed nami”

Fala największego szaleństwa wokół egzorcyzmowania dawno się już przewaliła nad polskim Kościołem. Przebój HBO Max z Russellem Crowe’em i wydane właśnie tłumaczenie podręcznika dla egzorcystów próbują wskrzesić tamto podejście do szatana i opętań.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych Tematach Tygodnika z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi  rozmawiają Michał Kuźmiński, Ewelina Burda Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, redaktor naczelny serwisu internetowego „Tygodnika”, twórca i wieloletni kierownik działu „Nauka”, zajmuje się też tematyką społeczną, wpływem technologii na ludzi i relacjami między kulturą… więcej
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z  „Tygodnikiem”… więcej