Reklama

Ładowanie...

Edward Pasewicz: Sztuka bycia poza mainstreamem [Punkt zwrotny]

Edward Pasewicz: Sztuka bycia poza mainstreamem [Punkt zwrotny]

26.10.2022
Czyta się kilka minut
Spotkałem Łukasza i miałem poczucie, że to jest to. Dziwne, bo bez fajerwerków i motyli w brzuchu. Bez romantycznego sztafażu. Po prostu patrzyłem na niego i wiedziałem, że to jest to. Nic więcej. I tak to trwa, prawie osiemnaście lat.
Edward Pasewicz / fot. Beata Zawrzel / REPORTER

Posłuchaj

 

Edward Pasewicz (ur. 1971 w Kostrzynie nad Odrą)  jest poetą, pisarzem, dramaturgiem i kompozytorem. Laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” 2022.

W 2001 został laureatem VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2001), był wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju, w tym m.in. czterokrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia: w 2007 r. za „Henry Berryman Pięśni”, w 2009 r. za „Drobne! Drobne!”, w 2012 r. za „Pałacyk Bertolta Brechta” i w 2022 r. za powieść „Pulverkopf”. Trzykrotnie był też nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”: w 2009 r. za „Drobne! Drobne!”, w 2012 r. za „Pałacyk Bertolda Brechta” oraz w 2016 r. za „Och, Mitochondria” – za ten tom był również nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2016. W 2021 r. otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” za tom „Sztuka bycia niepotrzebnym”, a w 2022 r. za powieść „Pulverkopf”.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter