Wojciech Bonowicz

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. W 1991 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był również słuchaczem wykładów z filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej prowadzonych przez ks. Józefa Tischnera.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara /
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara /

Jego obecne nazwisko było początkowo pseudonimem literackim, którego poeta używa od 1990 roku. Swój debiutancki wiersz, „Najlepszym poetą jest”, opublikował na łamach ty-godnika „Radar” w 1985 roku, gdzie podpisał go nazwiskiem Wojciech Ciura. Niedługo po-tem jego utwory i artykuły zaczęły pojawiać się w czasopiśmie Koła Naukowego Studentów Polonistyki UJ.  W 1990 roku otrzymał wyróżnienie w I edycji Konkursu na Brulion Poetycki, organizowanego prze kwartalnik „bruLion”.

Poezja Wojciecha Bonowicza

Pierwszym tomem poetyckim Bonowicza był „Wybór większości” wydany 1995. W tym samym roku został on laureatem nagród głównych w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu”, Nagrody im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz – jako prozaik – Konkursu Lite-rackiego Młodych Twórców „Werdykt”, ogłoszonego przez „TygodnikPowszechny”.  Z „Tygodnikiem” związany jest już od roku 1994 – publikował w nim utwory poetyckie, prozę i felietony. Obecnie jest stałym felietonistą pisma.

Działalność Wojciecha Bonowicza

W latach 1996-2000 był członkiem redakcji miesięcznika „Znak”, a następnie redaktorem Wydawnictwa Znak.
Jeszcze w czasach studenckich rozpoczął działalność w Fundacji św. Brata Alberta, a w 2013 roku został wiceprzewodniczącym Rady Fundacji. Od lat 80. jest związany z ruchem Wiara i Światło.

Do ważniejszych zbiorów wierszy poety należą: „Pełne morze” (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii poezja w 2007), „Polskie znaki” (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w 2011), „Echa” (nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Poe-tyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego – Orfeusz w 2014) i „Druga ręka” (nominacje do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w 2018).

Książki Wojciecha Bonowicza

Wojciech Bonowicz jest autorem książek poświęconych ks. Józefowi Tischnerowi. W 2001 roku wydał jego biografię pt. „Tischner”, za którą uzyskał nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2002. Opracował również zbiory rozważań filozofa: „Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera”, „Miłość nas rozumie”, „Alfabet Tischnera”. W 2010 roku ukazała się nato-miast jego książka „Kapelusz na Wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze”. Jest członkiem Ra-dy Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera

W dorobku autora znajdują się również rozmowy z ojcem Leonem Knabitem, Janiną Ochojską, Michałem Hellerem, Wojciechem Waglewskim oraz wywiad-rzeka z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

W 2012 roku Bonowicz wydał książkę dla dzieci pt. „Bajki Misia Fisia”, a w 2015 „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”.
Jako krytyk literacki współpracował z TVP Kultura występując w prgramach „Czy-telnia”, „Poeci” oraz „Sztuka czytania”. W latach 2011-2014 był jednym z autorów gazety mówionej „Gadający pies”. Udzielał się również jako autor tekstów piosenek i wokalista: po-jawił się na dwóch albumach zespołu Lesers Bend, na płycie „Drony” Fisz Emade Tworzywo, a także występował na scenie z zespołami Kim Nowak, Pablopavo i Ludziki oraz Świetliki.

W 2012 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Felietony, wywiad i artykuły Wojciecha Bonowicza, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu naszego Felietonisty - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]