Reklama

„Dźwięk mię uderzył...”

„Dźwięk mię uderzył...”

03.11.2009
Czyta się kilka minut
Teatr Gardzienice, który narodził się z buntu, dziś wpływa na to, co dzieje się na największych polskich scenach i jest stałym gościem międzynarodowych festiwali.
T

Trudno dziś ocenić, kogo należałoby obarczyć winą za jaskrawe i brzemienne w skutki przekłamanie, każące postrzegać współczesnych Sofoklesowi jako hieratycznych niczym posągi, cyzelujących wzniosłe tyrady wedle wzorców retoryki. Wszystko świadczy o tym, że prawdziwi Grecy byli całkiem inni: irracjonalni, gwałtowni, rubaszni, krzykliwi, obdarzeni południowym temperamentem - a ich teatr, w którym aktor był zarazem tancerzem i śpiewakiem, był owego charakteru wiernym odbiciem. Tekst dramatyczny funkcjonował przede wszystkim w formie ustnej, melorecytowanej. Ze słowa w sposób naturalny wypływała mimika, gest i ruch.

Literatura przeznaczona do cichej kontemplacji w samotności, teatr jako miejsce, w którym recytuje się linijka po linijce tekst, bacząc, by każda głoska zabrzmiała głośno i wyraźnie... W ostatnich latach te stereotypy straciły nieco ze swej mocy....

11437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]