Reklama

Ładowanie...

Dziewiąte błogosławieństwo

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Jezus (...) otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Mt 5, 2. 4n
O

Obawiam się, że w uwspółcześnionej wersji Ośmiu Błogosławieństw byłoby trudno wyrazić prawdę o cichych i smutnych. Skierowano by bowiem uwagę przede wszystkim na ludzi sukcesu, którzy potrafią za pomocą łokci wypracować sobie trwałe i nienaruszalne miejsce w historii. Jeszcze bardziej złożona jest sytuacja tych, którzy w historii odegrali rolę dwuznaczną. Jakże odnosić do nich ewangeliczne błogosławieństwa, kiedy dominująca opinia sugeruje, by podsumować ich życie gromkim "biada wam".

Kilka lat temu złożyła mi wizytę delegacja szkoły noszącej imię Władysława Broniewskiego. Przedstawili swój autentyczny ból, gdy uczniowie ich szkoły muszą się tłumaczyć, że mają za patrona poetę, który dużo pił i pisał hymny ku czci Stalina. Tym bardziej że w najbliższym otoczeniu jedna szkoła ma jako patrona Jana Pawła II, druga - ks. Jerzego Popiełuszkę, trzecia - Zbigniewa...

2201

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]