Reklama

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

03.09.2018
Czyta się kilka minut
„Nie można uznać za zadowalającą sytuacji ekologicznej na świecie” – napisał Franciszek w przesłaniu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.
UMBRIANOTIZIEWEB.IT
P

Papież w tym roku zwraca uwagę na kwestię wody jako podstawowego dobra, które należy chronić i udostępnić wszystkim. „Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku” – apeluje Franciszek.

W ramach obchodów Dnia (Franciszek ustanowił go w 2015 r.) odbyła się w Asyżu ekumeniczna modlitwa z udziałem przedstawicieli anglikańskiego arcybiskupa Canterbury i prawosławnego patriarchy ekumenicznego Konstantynopola (na zdjęciu).

W Polsce Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia został przesunięty i rozszerzony aż do miesiąca – będzie się odbywać od 15 września do 15 października. Głównym organizatorem jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA). – W pierwszy dzień nowego roku szkolnego bardzo trudno byłoby cokolwiek zorganizować – wyjaśnia przesunięcie obchodów przewodniczący REFA o. Stanisław Jaromi.

Tegoroczne obchody przygotowywać będą do dużego wydarzenia ekologicznego – organizowanego przez ONZ od 3 do 14 grudnia w Katowicach światowego Szczytu Klimatycznego COP24 (podczas niego planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie z 2015 r., czyli ogólnoświatowego planu przeciwdziałania zmianom klimatycznym). O. Jaromi ujawnia, że Franciszkowi zależy, by Kościół polski wsparł to wydarzenie. 7 października ma zostać ogłoszony „ekologiczny” list polskich biskupów.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]