Reklama

Dzień Judaizmu: Bóg grozy czy Bóg miłosierdzia

Dzień Judaizmu: Bóg grozy czy Bóg miłosierdzia

21.01.2019
Czyta się kilka minut
„Nie przychodzę, żeby zatracać” – te słowa z Księgi Ozeasza (11, 19) rozważali 17 stycznia żydzi i chrześcijanie podczas tegorocznych Dni Judaizmu.
B

Bóg mówi do Izraela: byłem dla was dobry, a wy zrobiliście coś takiego, za to należy się wam kara – tłumaczył rabin Dawid Szychowski podczas nabożeństwa Słowa Bożego w Łodzi. – Mimo to nie zrobię tego, ponieważ jestem Bogiem, a nie, jak ty, człowiekiem. Bóg daje ludowi miłosierdzie, to znaczy: daje czas”. Abp Grzegorz Ryś dodał: „Kiedy Bóg mówi o swoich emocjach wobec Izraela, to nie patrzy na rzeczy okropne, które Izrael czynił, ale pamięta czas pierwszej miłości, pierwszej więzi ze swoim ludem”.

W Lublinie ks. prof. Alfred Wierzbicki podkreślał, że nie ma kontrastu między Bogiem Starego i Nowego Testamentu. „Ten sam Bóg nachyla się nad każdym człowiekiem. Całuje go i podnosi, aby rósł. Ten sam wybrał chrześcijan i żydów. Wielkim błędem było nawracanie żydów”.

Rabin Symcha Keller czytał Ozeasza przez pryzmat wydarzeń z Gdańska. „Zło istnieje obok nas, przemyka przez nasze życie. Kiedy nie ma dookoła ludzi, ty bądź człowiekiem i zachowaj się jak człowiek wobec swojego brata” – mówił. Wcześniej naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślał: „Dzień Judaizmu wskazuje na jeden aspekt – braterstwo. Trzeba nam być razem przeciwko takiemu hejtowi, jaki słyszymy dzisiaj w kraju. Mogę mieć inną wiarę, inny pogląd polityczny, ale wszyscy jesteśmy dziećmi Boga”. ©℗

Polecamy: Polska Żydowska - specjalne wydanie "Tygodnika Powszechnego" z najlepszymi tekstami o relacjach polsko-żydowskich

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]