Reklama

Dziady Smoleńskie

Dziady Smoleńskie

24.05.2011
Czyta się kilka minut
Dariusz Kosiński, teatrolog: Jarosław Kaczyński, w czymś na kształt nowego "Widzenia księdza Piotra", wyprowadził z katastrofy proroctwo o przyszłych losach wspólnoty. Rozmawiali Michał Kuźmiński, Przemysław Wilczyński
M

Michał Kuźmiński, Przemysław Wilczyński: Napisał Pan, że polską kulturę cechuje spektakularność i dramatyczność. Co to znaczy?

Dariusz Kosiński: Że realizujemy ją przede wszystkim poprzez przedstawienia. Choćby polski katolicyzm: nie wyraża się w traktatach, w poezji religijnej, w rozważaniach, ale w obrzędach i misteriach. Nie znam innego narodu, który uznałby słowa fikcyjnej postaci scenicznej - mowa oczywiście o "Widzeniu księdza Piotra" - za objawienie prawdy o swoim losie i słowa te realizował nie szczędząc ofiar. W polskiej historii wielokrotnie ten arcydramatyczny wzór przenikał w życie - również polityczne - a na naszych oczach powtarza się to po raz kolejny.

Na scenie, którą stało się Krakowskie Przedmieście?

W ciągu minionego roku polski romantyzm, którego dotychczas...

24565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]