Reklama

Dwa oblicza Prezydenta

Dwa oblicza Prezydenta

10.05.2007
Czyta się kilka minut
Dwa przemówienia w dzień 3 Maja i dwa oblicza prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na Placu im. Piłsudskiego Prezydent owszem mówił o Konstytucji 3 Maja ale zarazem był - jak to się ładnie określa - konfrontacyjny. Za dużo było o walce, o przeciwnikach, za którymi snuje się cień Targowicy. Za dużo było aktualnych sporów politycznych. A przecież w centrum tego Święta stoi Ustawa, a więc akt, który - niezależnie od historycznych korzeni - winien łączyć a nie dzielić i tak to w tradycji świąt 3 Maja bywało. Jest to święto Konstytucji a nie zwycięstwa nad tymi czy tamtymi. Prawdą jest, że w państwie prawa wszyscy, tez ci należący do "autentycznych elit", winni podporządkować się prawu, ale nade wszystko - i to prezydent pominął - prawa przestrzegać muszą wszystkie organy władzy państwowej.
I

I drugie przemówienie, to w Pałacu Prezydenckim, towarzyszące wręczaniu wysokich orderów osiemdziesięciu osobom. W tym przypadku akcent został położony na otwartość, na wspólne dokonania w przeszłości niezależnie od rodowodu politycznego. Uhonorowano więc pośmiertnie Zbigniewa Herberta i Pawła Jasienicę, publicystę Piotra Wierzbickiego, pisarza Kazimierza Orłosia, lewicowego polityka i ekonomistę Ryszarda Bugaja i dominikanina o. Jacka Salija, uczonego (i byłego liberalnego wicemarszałka Sejmu) Jacka Kurczewskiego, wywodzącego się z "Solidarności" i Unii Demokratycznej Jerzego Zdradę, czy bliskiego Lechowi Wałęsie Krzysztofa Pusza. Ale przede wszystkim przypomniano i odznaczono bardzo wielu, którzy nie zrobili karier, a przecież nasza wdzięczność właśnie im się należy.

823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]