Ładowanie...
Duży nie może więcej, ale...
Zasady te wprowadzono po to, aby nieodpowiedzialna polityka fiskalna jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie doprowadziła do osłabienia wspólnej waluty. Wcześniej, przed przyjęciem euro, odpowiedzialność za poziom inflacji i siłę lokalnej waluty brały na siebie krajowe władze fiskalne i monetarne. Jeśli więc deficyt budżetowy rósł nadmiernie, reakcją banku centralnego było podnoszenie stóp procentowych. Prowadzenie takiej polityki było możliwe do momentu przystąpienia do unii monetarnej. Konsekwencją przyjęcia euro było zrzeczenie się prowadzenia polityki monetarnej na rzecz Europejskiego Banku Centralnego. Aby więc zapobiec zagrożeniom fiskalnym, przewidziano kary finansowe w przypadku przekroczenia limitu deficytu budżetowego.
W ostatnich latach Francja i Niemcy trzykrotnie łamały uzgodnione zasady i mimo zaleceń Komisji Europejskiej nie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]