Reklama

Duch Życia

Duch Życia

11.05.2020
Czyta się kilka minut
Zważywszy na ogrom traktatów o Duchu Świętym, powiedzieć coś pewnego o trzeciej osobie Trójcy Świętej wydaje się wprost niemożliwe.
A

Ale to właśnie w tej niemożności leży odpowiedź na pytanie o Ducha Świętego. Gdzie On jest, jak działa, jak się z Nim kontaktować? A przecież „Wy Go znacie – mówi Jezus do uczniów, bo przebywa wśród was i będzie w was”. Z tego wynika, że Duch Święty towarzyszył apostołom również wtedy, gdy nie wiedzieli, że ktoś taki istnieje i z nimi współdziała.

Wiemy, że Duch jest osobą Boską i że żyje na sposób boski, jest zawsze i wszędzie. Ten sposób istnienia nastręcza jednak niemałe trudności. Jezus mówi, że „Ducha Prawdy świat nie jest w stanie przyjąć, ponieważ ani Go nie widzi, ani nie zna”. A zatem do spotkania Ducha z człowiekiem dochodzi, gdy człowiek zdobędzie się na odwagę i zacznie marzyć o świecie, którego nie ma, a który być powinien. Dlatego dopóki nie pozwolimy sobie na wolność do przekraczania wszelkich horyzontów poznawczych, w tym filozoficznych, teologicznych,...

2752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]