Reklama

Duch starej, dobrej Anglii

Duch starej, dobrej Anglii

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Na pomysł, w którym państwo występuje w roli nauczyciela dobrych zasad i patriotyzmu, wpadł nie tylko polski minister edukacji. Do nauczania kindersztuby zabrali się także angielscy politycy. Tylko że w Anglii edukują nie tylko dzieci, ale także dorosłych. I gdy trzeba, nie wahają się zalecać stosowania kar.
A

Akcja "Szacunek" - tak nazywa się program przywracania kanonu zasad współżycia społecznego: szacunku dla innych, porządku, uprzejmości. To idea Tony'ego Blaira. Brytyjski premier z Partii Pracy z przekonaniem wkroczył na teren, który do tej pory wydawał się zastrzeżony dla partii konserwatywnych.

Hałasujesz w domu, zakłócasz porządek, nie dajesz spać sąsiadom? Czeka cię kara: przymusowa wyprowadzka. Nawet jeśli mieszkasz nie w bloku czy kamienicy, a we własnym domu. Nie stracisz go, ale na pewien czas (nawet trzy miesiące) będziesz musiał poszukać innego lokum.

Źle się zachowujesz? Nie licz, że ujdzie ci to bezkarnie tylko dlatego, że nikt nie zaskarży. Sprawę załatwi policjant. Będzie miał prawo ukarać cię mandatem. A jeśli źle zachowują się twoje dzieci? Jeśli nie uczą się, wagarują, chuliganią? To twoja wina. Dzieci należy wychowywać, a...

11398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]