Reklama

Duch demokracji

Duch demokracji

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Bez wolnych wyborów i rządów wyłonionej przez nie większości, nie ma mowy o demokracji. Ale to nie wszystko.
C

Czy istnieje duchowy wymiar demokracji? Czy mówienie o duchu demokracji jest uprawnione? Demokracja to pewien system ustrojowy, zespół praw, urządzeń instytucjonalnych i reguł proceduralnych. Czy mówiąc o duchu demokracji nie przemyca się myślenia ideologicznego, które może zakłócać funkcjonowanie tych reguł? Mają one wszak stać na straży obiektywizmu. Reguły, w przeciwieństwie do sporów duchowych, są neutralne wobec wartości.

A jednak uważam, że wymiary duchowe demokracji istnieją, a mówienie o nich jest i uprawnione, i - zwłaszcza dziś - potrzebne. Posłużę się rozumowaniem poprzez analogię. Mówimy przecież o literze i o duchu prawa. Zarówno prawa w ogóle, jak i konkretnych przepisów. Mają one być stosowane nie tylko zgodnie z ich literą, lecz i duchem.

Łatwo można sięgnąć do przykładów z najbliższej przeszłości, by pokazać, jak często próbom...

6868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]