Reklama

Duch demokracji

Duch demokracji

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Bez wolnych wyborów i rządów wyłonionej przez nie większości, nie ma mowy o demokracji. Ale to nie wszystko.
C

Czy istnieje duchowy wymiar demokracji? Czy mówienie o duchu demokracji jest uprawnione? Demokracja to pewien system ustrojowy, zespół praw, urządzeń instytucjonalnych i reguł proceduralnych. Czy mówiąc o duchu demokracji nie przemyca się myślenia ideologicznego, które może zakłócać funkcjonowanie tych reguł? Mają one wszak stać na straży obiektywizmu. Reguły, w przeciwieństwie do sporów duchowych, są neutralne wobec wartości.

A jednak uważam, że wymiary duchowe demokracji istnieją, a mówienie o nich jest i uprawnione, i - zwłaszcza dziś - potrzebne. Posłużę się rozumowaniem poprzez analogię. Mówimy przecież o literze i o duchu prawa. Zarówno prawa w ogóle, jak i konkretnych przepisów. Mają one być stosowane nie tylko zgodnie z ich literą, lecz i duchem.

Łatwo można sięgnąć do przykładów z najbliższej przeszłości, by pokazać, jak często próbom...

6868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]