Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego” . Swój pierwszy zbiór opowiadań, „Mury Hebronu”, wydał w 1992 roku. Na początku lat 80. był zaangażowany w pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój. „Mury…” stanowią zapis doświadczeń z półtorarocznego pobytu w więzieniu, dokąd trafił za dezercję z wojska. Wydalano go z kilku szkół: liceum zawodowego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej.
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara /
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara /

Wydawnictwo Andrzeja Stasiuka

W 1987 roku opuścił rodzimą Warszawę i zamieszkał w Czarnem w Beskidzie Niskim, a następnie w pobliskim Wołowcu. Tam w 1996 roku założył wraz z żoną, Moniką Sznajderman, Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. Dzięki zaangażowaniu Moniki Sznajderman wydawnictwo stało się jedną z czołowych instytucji kultury w Polsce.

Książki Andrzeja Stasiuka

Stasiuk jest autorem takich książek jak: „Biały Kruk”, „Opowieści Galicyjskie”, „Dziewięć”, „Jadąc do Babadag”, „Kroniki beskidzkie i światowe”, „Wschód”, „Kucając”, „Dukla”, „Dojczland”, „Taksim”, „Życie to jednak strata jest”, „Grochów”, „Dziennik pisany później” i wielu innych. Na podstawie dwóch pierwszych nakręcone zostały filmy, odpowiednio, „Gnoje” (reż. Jerzy Zalewski) i „Wino truskawkowe” (reż. Dariusz Jabłoński).

Część dorobku Andrzeja Stasiuka stanowią też dramaty: „Ciemny las”, „Noc, czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna” czy „Czekając na Turka”. Dwa ostatnie z nich zostały zrealizowane w Narodowym Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Autor związany jest również z Teatrem Telewizji, dla którego napisał dwie sztuki: „Monolog o śmierci” oraz „Muchy”.

Felietony i opowiadania Andrzeja Stasiuka

Pisze felietony publikowane w „Tygodniku Powszechnym”, które nierzadko, jako opowiadania, trafiają potem do Jego książek.
Stasiuk jest laureatem licznych nagród, m. in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (za powieść „Biały kruk” w 1995), Nagrody Literackiej Nike (za „Jadąc do Babadag” w 2005), Nagrody Literackiej Gdynia (za powieść "Taksim" w kategorii proza w 2010). Ponadto otrzymał wiele nominacji za swoje inne dzieła. Został mu też przyznany Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz tytuł Ambasador Polszczyzny w Piśmie. Jego książki zostały prze-tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz język koreański.

Felietony Andrzeja Stasiuka, publikowane na łamach „Tygodnika” co dwa tygodnie, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego felietonu/opowiadania Andrzeja Stasiuka - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]