Reklama

Doświadczenie słabości

Doświadczenie słabości

21.09.2003
Czyta się kilka minut
Może dla tej jednej chwili warto było przyjechać? Zrezygnować z wygodnej telewizyjnej relacji, z szybkiego tłumaczenia na polski? Słowa okupione ogromnym wysiłkiem mówiącego, walczącego ze swą fizyczną słabością, mają zupełnie inną siłę.
M

Minęła szósta rano, dzień jeszcze dobrze nie wstał. Asfalt mokry po deszczu. Szosa do Bukowiny Tatrzańskiej pnie się w górę i ginie we mgle. Przejście graniczne na Łysej Polanie. Spodziewanego tłumu nie widać: raptem dwa samochody, Kraków i Zakopane, oba do Rożniawy na spotkanie z Papieżem. Znacznie większy ruch w drugą stronę. Dziś sobota, Słowacy jadą na jarmark do Nowego Targu. Pielgrzymka handlowa.

Z drugiej strony Tatr jakoś jaśniej. Zaśnieżony wierzchołek Łomnicy z białym śladem księżyca na niebie żegna nas, gdy skręcamy na południe. Serpentyny, strome podjazdy i zjazdy, skały nad szosą, tunel. Wysunięte posterunki prawie 10 km przed Rożniawą (grupki porządkowych, sanitariuszki ze Słowackiego Czerwonego Krzyża, cysterny na napisem voda pitna i przenośne wc) świadczą, że organizatorzy spodziewali się znacznie większej liczby samochodów i pielgrzymów z...

7700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]