Reklama

Ładowanie...

Donald Tusk: Spieszmy się kochać Unię

Donald Tusk: Spieszmy się kochać Unię

05.01.2018
Czyta się kilka minut
W Brukseli jest ciągle gigantyczna nadwyżka nadziei – nie mówię o zaufaniu, ono już niestety zginęło – że Polska jednak zostanie w Unii – mówi w rozmowie z "Tygodnikiem" były premier. Numer z wywiadem pojawi się w kioskach w środę 10 stycznia.
Dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" Marek Rabij i Paweł Bravo podczas wywiadu z Donaldem Tuskiem w redakcji pisma. Fot. Grażyna Makara
Dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" Marek Rabij i Paweł Bravo podczas wywiadu z Donaldem Tuskiem w redakcji pisma. Fot. Grażyna Makara
P

Paweł Bravo, Marek Rabij: Analizy zarzucają Platformie - a pośrednio Panu jako głównemu architektowi partii - utratę społecznej wrażliwości, słuchu, instynktu politycznego.

Donald Tusk: Jestem ostatnim, który na takie pytanie może odpowiedzieć obiektywnie, dlatego nie będę owijać w bawełnę: nie zmieniłbym praktycznie żadnej kluczowej decyzji. Za długo jestem w polityce, by nie zdawać sobie sprawy, jak trudno jest utrzymać poparcie wyborców (...). Według mnie historia Platformy skłania raczej do pytania o to, jak udało się nam wygrać drugą kadencję w tak niesprzyjających okolicznościach. Że przypomnę tylko światowy kryzys finansowy, z którym Polska poradziła sobie najlepiej ze wszystkich państw europejskich. Platforma poniosła porażkę wyborczą - to normalne w demokracji. Na pewno nie poniosła klęski.

Dziwi się Pan, że Europejczycy tracą serce do Europy?

Unia Europejska inna nie będzie. Spieszmy się ją kochać, póki ją mamy taką, jaka jest. Unię stworzono po to, aby w Europie nie było więcej wojny- i dzięki Bogu to działa. Żeby znieść zbędne bariery między państwami- i to działa. I żeby była strefa wolnego handlu - co także działa. Mam świadomość - jak mało kto - jakie to jest wszystko czasem niefunkcjonalne, ile czasu kosztuje, jakie to skomplikowane.

Donald Tusk. Fot. Grażyna Makara

Wydanie "Tygodnika Powszechnego" z wywiadem z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem pojawi się na Amazon Kindle i w aplikacji już we wtorek 9 stycznia wieczorem, a w kioskach i na www.TygodnikPowszechny.pl od środy rana.

"Tygodnik" o 30% taniej

Od 8 do 12 stycznia w sklepie Publio.pl trwa promocja, dzięki której mogą Państwo kupić wydanie "Tygodnika Powszechnego" na czytniki (epub, mobi, pdf) o 1/3 taniej. Pojedyncze wydanie kosztuje 2,99 zł, kwartalna prenumerata 33,43 zł, roczna prenumerata 114,50 zł. By skorzystać z promocji, proszę kliknąć w tym miejscu.

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]