Reklama

Domki z kart

Domki z kart

24.02.2014
Czyta się kilka minut
Mimo socjaldemokratycznych deklaracji premiera i ogłoszenia nowego programu PiS, główne partie nie skręcają na lewo. Ich zmęczeni liderzy stawiają raczej na populistyczny etatyzm.
P

PO i PiS chcą wygrywać wybory, obiecując rozwiązanie wszystkich problemów, a zarazem mają po temu coraz mniejsze możliwości. To rządy lewicy i PiS obniżały podatki. To rząd PO wykonał najbardziej antyliberalną operację gospodarczą ostatnich lat, przenosząc środki z OFE do ZUS. Czy to mówi coś o poglądach polityków, czy raczej o ich braku?
Tym, co potrafimy przewidzieć niemal bezbłędnie, nie jest sposób sprawowania władzy, ale retoryka każdej z partii. Znamy argumenty, znamy mechanizmy przykrywania niewygodnych tematów i odwracania uwagi opinii publicznej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że ostrość debaty nie wiąże się wcale z nieprzekraczalnymi barierami, takimi choćby, jakie dzieliły kiedyś ludzi prześladowanych przez władze PRL z tymi, którzy byli po stronie prześladujących. Polityka potrafi bowiem łagodzić poważne różnice. Potrafi też wyolbrzymiać te mało istotne....

14250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]