Reklama

Dojrzała teczka

Dojrzała teczka

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Prawicowi publicyści spierają się o przeszłość prof. Witolda Kieżuna, 93-letniego ekonomisty krytycznego wobec III RP, członka komitetów wyborczych Lecha i Jarosława Kaczyńskich, a także jednego z symboli Powstania Warszawskiego.
K

Kieżun, przypomniany przez dramat non-fiction „Powstanie Warszawskie”, był w sierpniu 1944 r. odznaczony Virtuti Militari, po wojnie aresztowało go NKWD i do 1946 r. przebywał w łagrze.
Przed tygodniem na łamach „Do Rzeczy” ukazał się artykuł „Tajemnice agenta »Tamizy«”. Autorzy, Piotr Woyciechowski i Sławomir Cenckiewicz, zarzucili Kieżunowi tajną współpracę z SB w latach 70.; w kolejnym numerze zamieszczono potwierdzające ją dokumenty, m.in. pisane własnoręcznie doniesienia. Sam profesor zaprzecza formalnej i świadomej współpracy; twierdzi, że pozorował kontakty, by współdziałać ze służbami USA.
Dlaczego tekst o kontaktach z SB niepełniącego żadnej funkcji publicznej Kieżuna ukazał się teraz? „Bezpośrednią inspiracją (...) były dwie okoliczności: wyjątkowa aktywność medialna prof. Kieżuna (...) oraz postawa tych, którzy znając prawdę o jego uwikłaniu w kontakty z SB, w...

2302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]