Reklama

Dobry doktor znad jeziora

Dobry doktor znad jeziora

w cyklu STRONA ŚWIATA
07.10.2018
Czyta się kilka minut
Denis Mukwege, lekarz z miasta Bukavu, położonego na wschodzie Konga, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za ratowanie życia i ludzkiej godności na afrykańskich polach śmierci. Od czasu, gdy spotkałem go przed laty, sądziłem, że nadawałby się znakomicie na bohatera opowieści, w której dobro zwycięża zło.
Denis Mukwege przed szpitalem Panzi, Kongo, 5 października 2018 r. / FOT. MARC JOURDIER/AFP/East News
Denis Mukwege przed szpitalem Panzi, Kongo, 5 października 2018 r. / FOT. MARC JOURDIER/AFP/East News
P

Podróżując przez lata do Konga, chciałem popłynąć kiedyś wielką rzeką, jego imienniczką, w dół jej nurtu, z Kisangani do Kinszasy, w kierunku odwrotnym, niż przemierzył ją parowcem Conradowski kapitan Charles Marlow. Tamta wędrówka w górę rzeki w poszukiwaniu dotkniętego szaleństwem Kurtza, przerodziła się w odkrywanie najmroczniejszych zakamarków ludzkiej natury i kryjącego się w niej zła, które w sprzyjających okolicznościach ujawnia się i bierze górę. Podróż w dół Konga zamierzałem wykorzystać do opowieści, że możliwa jest też przemiana odwrotna. Odkąd spotkałem go przed laty doktora Mukwege, sądziłem, że nadawałby się znakomicie na bohatera opowieści, w której dobro zwycięża zło.


STRONA ŚWIATA to autorski serwis Wojciecha Jagielskiego, w którym...

13660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]