Reklama

Do pierwszej nafty

Do pierwszej nafty

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Choć niektórzy komentatorzy okrzyknęli ją kontraktem stulecia, umowa o wykupieniu przez PKN "Orlen litewskiej rafinerii "Mażeikiu Nafta dokonała się bez fanfar. Bo trudności dopiero nadchodzą.
N

Na mocy tej umowy, podpisanej pod koniec maja, polska korporacja przejmuje udziały koncernu "Jukos", posiadającego większość akcji rafinerii (53,7 proc.). Polacy wykupią jeszcze od rządu litewskiego dodatkowe 30,7 proc. akcji, przejmując w ten sposób zdecydowaną większość udziałów w zyskach litewskiego przedsiębiorstwa. Cały olbrzymi zespół, składający się z rafinerii w Możejkach (Mażeikiai), terminalu naftowego w Butyndze (Butinge) i dwustu kilometrów rurociągu, przechodzi z rąk rosyjsko-litewskich w polskie. Litwa zachowuje sobie zaledwie 10 proc. akcji.

"Orlen" wysuwa się na czołówkę importerów rosyjskiej ropy, stając się jednocześnie największym tego rodzaju przedsiębiorstwem w całej Europie Środkowej. Jednak w rywalizacji o wpływy z rosyjskimi kolosami naftowymi Polacy wygrali zaledwie pierwszą potyczkę. Teraz wszystko będzie zależeć od tego, czy polsko-...

8922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]