Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Dlaczego pamięć jest wytwórcza?

Dlaczego pamięć jest wytwórcza?

22.05.2017
Czyta się kilka minut
Wyobraźmy sobie siebie podczas wymarzonych wakacji w Rzymie.
il. Zalley
U

Upał, mnóstwo przepychających się ludzi, niemal kilometrowe kolejki do muzeów, słynne schody wyglądają mniej efektownie niż w przewodniku, ceny mocno zawyżone. Nie jest źle, ale jednak przeżywamy rozczarowanie. A teraz wyobraźmy sobie powrót z wakacji: dumnie zamieszczamy na Facebooku zdjęcia, opowiadamy wszystkim, jak wspaniałym miastem jest Rzym i jak udane były nasze wakacje. Jesteśmy w tym zupełnie szczerzy. To jeden z wielu przykładów tzw. efektu pozytywnej retrospekcji – w teraźniejszości jesteśmy skłonni oceniać przeszłe zdarzenia lepiej niż wtedy, kiedy byliśmy ich uczestnikami. Zjawisko to jest jednym z błędów poznawczych, ale łatwo je uzasadnić – dzięki niemu możemy być zadowoleni z teraźniejszego życia oraz uwolnić się od przeszłych przykrości, a nawet traum. Innym obliczem „wytwórczego” charakteru naszej pamięci jest reminiscencja. Co do zasady lepiej pamiętamy wydarzenia z bliższej niż dalszej przeszłości. Osobom starszym bliższe są jednak pozytywne zdarzenia z ich młodości (kiedy miały 10–30 lat). Co więcej, wraz z wiekiem blaknie emocjonalny koloryt zachowanych w pamięci zdarzeń negatywnych. Choć wspomnienia nie są w pełni adekwatne, ułatwiają postrzeganie własnego życia jako dobrego i spełnionego. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]