Reklama

Dla kogo NIKE?

Dla kogo NIKE?

22.05.2006
Czyta się kilka minut
18 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 tegorocznych nominacji. I tym razem zwróciliśmy się do pisarzy i krytyków, by wskazali swoich faworytów. W tym roku głosy mocno się rozproszyły; najwięcej ich padło na książki Piotra Sommera, Aleksandra Jurewicza i Michała Witkowskiego, a następnie: Urszuli Kozioł, Wisławy Szymborskiej, Piotra Matywieckiego, Eustachego Rylskiego i Mariusza Wilka.
J

Janusz Drzewucki

poeta, krytyk

Żyjemy w cudownie dadaistycznych czasach, więc nie zdziwię się wcale, jeśli Nike dostanie Dorota Masłowska. Będzie trendy, cool i dżezi. Ale mówiąc poważnie, jest z czego wybierać mimo tego, że jury okazało się nieczułe na poezję Józefa Barana, Kazimierza Brakonieckiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Zbigniewa Jankowskiego, Jacka Łukasiewicza, Aleksandra Rozenfelda, Jana Sochonia, Adama Ziemianina, Tadeusza Żukowskiego, na prozę Stefana Chwina i Grzegorza Musiała, na prozę poetycką Jerzego Górzańskiego, na eseistykę Włodzimierza Paźniewskiego. Jest nad czym się zastanawiać, bo Urszula Kozioł i Adam Zagajewski, bo Aleksander Jurewicz i Eustachy Rylski. Noblistka jest poza konkurencją, rzecz jasna i oczywista!

Tak czy inaczej, moim zdaniem Nike powinna przypaść Mariuszowi Wilkowi - za...

12226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]