Reklama

Dezorientacja

Dezorientacja

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Od ponad tygodnia wśród słowackich katolików wrze. Benedykt XVI niespodziewanie odwołał cieszącego się wielkim szacunkiem wśród wiernych arcybiskupa Trnavy.
Abp. Róbert Bezák na audiencji generalnej. Watykan, 15 lutego 2012 r. fot. Trnavska Arcidiecéza
A

Abp Róbert Bezák sam przekazał informację o swojej dymisji podczas Mszy św. w katedrze Jana Chrzciciela w Trnavie. Jak stwierdził, „był wiernym sługą Kościoła i decyzji Watykanu nie rozumie, ale się jej podporządkuje”.

Decyzji na Słowacji nie rozumie jednak nikt – wierni gromadzą się przed katedrą, zapalają znicze i modlą się za swego arcybiskupa, listy otwarte piszą intelektualiści, wypowiadają się politycy. Wszyscy mówią to samo: „Abp Bezák jest wybitnym duchownym, dlaczego się go usuwa?”. Odpowiedzi nie ma i raczej nie będzie, bo Watykan zwykle się nie tłumaczy. Jedynie episkopat wydaje się rozumieć: „Decyzję Ojca Świętego przyjmujemy z pokorą i ufnością” – powiedział rzecznik episkopatu, ks. Jozef Kováčik.

Przypadki odwołania biskupów zdarzały się w Kościele katolickim, zwykle jednak w wyjątkowych sytuacjach. Tymczasem powodów odwołania abp. Bezáka nie widać....

4888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]