Reklama

Denisowianinie, dlaczego masz takie wielkie zęby?

Denisowianinie, dlaczego masz takie wielkie zęby?

06.05.2019
Czyta się kilka minut
W 1980 r. buddyjski mnich odnalazł w jaskini Baishiya Karst w Tybecie – miejscu położonym na wysokości 3280 m n.p.m. – prawą część żuchwy z dwoma zębami należącą do jakiegoś gatunku ludzkiego.
DONGJU ZHANG; LANZHOU UNIVERSITY / MAT. PRASOWE
J

Jednak wobec braku rozwiniętych technik badawczych niewiele dało się z nią wówczas zrobić.

Niedawno skamieniałość znowu przyciągnęła uwagę chińskich badaczy, którym udało się określić jej wiek – na przynajmniej 160 tys. lat, o czym poinformowali na początku maja w tygodniku „Nature”. Jak dotąd najstarsze ślady ludzkiej (Homo sapiens) obecności w tym regionie datowano na 30-40 tys. lat.

We fragmencie żuchwy odkryto także białka o strukturze podobnej do białek znalezionych na skamieniałościach ze słynnej Denisowej Jaskini w górach Ałtaj na Syberii. Mamy więc do czynienia z kolejnym przedstawicielem denisowian, czyli populacji, która ok. pół miliona lat temu oddzieliła się od neandertalczyków i skolonizowała ogromne obszary Azji, docierając aż do Nowej Gwinei.

Zachowane zęby – znacznie większe niż u Homo sapiens – także przypominają te odnalezione w Denisowej Jaskini. Analizy „nowej” skamieniałości rzucają jednak światło przede wszystkim na historię ludzkiej adaptacji do życia na dużych wysokościach. Współcześni Tybetańczycy posiadają mutację genu EPAS1 ułatwiającą oddychanie rozrzedzonym powietrzem, którą zidentyfikowano w skamieniałościach z Denisowej Jaskini. Badaczy zastanawiało istnienie tej mutacji, jako że Denisowa Jaskinia położona jest zaledwie na wysokości 700 m n.p.m. Teraz wyjaśniło się, że denisowianie zamieszkiwali także obszary położone znacznie wyżej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]