Reklama

Dealerzy nadziei

Dealerzy nadziei

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Doktor Siller po zabiegu w meksykańskiej klinice powiedział, że chłopiec i tak był na granicy życia i śmierci.
Szpital w Monterrey, w którym dzieci z guzami mózgu otrzymują chemioterapię, luty 2020 r. ANNA LISOWSKA-POPEK
F

Franio. Franek. Franciszek Popek, lat niespełna sześć. Na początku stycznia 2019 r. zdiagnozowany guz pnia mózgu.

Rok później wyprawa do Monterrey. Nie po zdrowie. Po nadzieję. I po czas.

Powrót do Polski 12 lutego, transportem medycznym, pod respiratorem.

Praktycznie bez życia.

Mógł przeżyć półtora roku

W listopadzie o Franiu mówi pół Warszawy, słyszy – pół Polski. „Słoiki z Wilanowa”, lokalna inicjatywa mieszkańców, kręci wielką zbiórkę na leczenie kilkulatka z DIPG. To najgorszy, rozlany guz pnia mózgu.

– Potwór. Smok – mówią rodzice dzieci, które walczą z tym guzem. Walczą bez nadziei. Pięcioletnie przeżycia stanowią mniej niż procent rozpoznań. Śmiertelność jest stuprocentowa. Średni czas przeżycia w Polsce to dziewięć miesięcy, choć niektórym udaje się żyć kilka, kilkanaście miesięcy dłużej. W Polsce dzieci z DIPG leczy się...

15541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]