Reklama

Dar pokoju

Dar pokoju

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!". A to powiedziawszy, ukazał im ręce i bok. J 20, 19 n
M

Można było się obawiać, że Zmartwychwstały Chrystus wypomni Apostołom, który z nich pierwszy zasnął w Ogrójcu i który najszybciej uciekał podczas pojmania. Wielu mogło się spodziewać, że po zmartwychwstaniu Jezus skarci uczniów przypominając, iż w wielkanocny poranek kobiety wykazały więcej inicjatywy i skuteczności działania niż oni.

Tymczasem w Jego ustach nie ma nawet cienia moralizatorstwa, cierpiętnictwa, goryczy, pretensji. Koncentrując uwagę na ranach znaczących Jego bok i ręce, przywołuje dramat męki, której ostatecznym akordem było Zmartwychwstanie. W tej perspektywie wiele innych spraw okazuje się mało istotnych, więc nie warto się nimi zajmować. Stąd też Jezus nie wypowiada się o najnowszych układach sił w Sanhedrynie. Nie interesuje się pragmatyką polityczną ostatnich wydarzeń. Przynosi natomiast bezwarunkowe przesłanie pokoju i dar ten chce...

1588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]