Reklama

Dar pokoju

Dar pokoju

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!". A to powiedziawszy, ukazał im ręce i bok. J 20, 19 n
M

Można było się obawiać, że Zmartwychwstały Chrystus wypomni Apostołom, który z nich pierwszy zasnął w Ogrójcu i który najszybciej uciekał podczas pojmania. Wielu mogło się spodziewać, że po zmartwychwstaniu Jezus skarci uczniów przypominając, iż w wielkanocny poranek kobiety wykazały więcej inicjatywy i skuteczności działania niż oni.

Tymczasem w Jego ustach nie ma nawet cienia moralizatorstwa, cierpiętnictwa, goryczy, pretensji. Koncentrując uwagę na ranach znaczących Jego bok i ręce, przywołuje dramat męki, której ostatecznym akordem było Zmartwychwstanie. W tej perspektywie wiele innych spraw okazuje się mało istotnych, więc nie warto się nimi zajmować. Stąd też Jezus nie wypowiada się o najnowszych układach sił w Sanhedrynie. Nie interesuje się pragmatyką polityczną ostatnich wydarzeń. Przynosi natomiast bezwarunkowe przesłanie pokoju i dar ten chce...

1588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]