Reklama

Dar nieoczekiwany

Dar nieoczekiwany

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Franceska Michalska pamięta opuchniętą zgłodu twarz matki, wycieńczonego ojca, tłumy tratujące się, gdy dowożono chleb do sklepu, drzewa oskubane zjadalnych liści. Dantejską rzeczywistość opisuje zperspektywy dziecka, co sprawia, że jej wspomnienia czyta się ze ściśniętym gardłem.
T

Ta niewielka książka, niewielka, bo wraz ze wstępem i posłowiem liczy sobie niewiele ponad sto stron, opowiada o wielkiej tragedii: stalinowskim terrorze, głodzie, deportacjach. Zbrodnie komunizmu od lat nie są białą plamą w historii, ale wspomnienia Franceski Michalskiej mają wagę wyjątkową, przywołują mało znany fragment naszej historii, ponieważ nie zachowało się wiele wspomnień Polaków, którzy urodzili się w ,,ojczyźnie proletariatu". Większość z nich nigdy Polski nie ujrzała, nie mogli więc opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Franceska Michalska przeżyła terror, zesłanie, wyrwała się w końcu do Polski. Miała potem długie i udane życie. Ale czy była kiedykolwiek naprawdę szczęśliwa?

Autorka "Całej radości życia" przyszła na świat w Kamieńcu Podolskim w roku 1923, w dwa lata po podpisaniu traktatu ryskiego, który przesądził o losie blisko miliona Polaków...

7150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]