Reklama

Dar nieoczekiwany

Dar nieoczekiwany

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Franceska Michalska pamięta opuchniętą zgłodu twarz matki, wycieńczonego ojca, tłumy tratujące się, gdy dowożono chleb do sklepu, drzewa oskubane zjadalnych liści. Dantejską rzeczywistość opisuje zperspektywy dziecka, co sprawia, że jej wspomnienia czyta się ze ściśniętym gardłem.
T

Ta niewielka książka, niewielka, bo wraz ze wstępem i posłowiem liczy sobie niewiele ponad sto stron, opowiada o wielkiej tragedii: stalinowskim terrorze, głodzie, deportacjach. Zbrodnie komunizmu od lat nie są białą plamą w historii, ale wspomnienia Franceski Michalskiej mają wagę wyjątkową, przywołują mało znany fragment naszej historii, ponieważ nie zachowało się wiele wspomnień Polaków, którzy urodzili się w ,,ojczyźnie proletariatu". Większość z nich nigdy Polski nie ujrzała, nie mogli więc opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Franceska Michalska przeżyła terror, zesłanie, wyrwała się w końcu do Polski. Miała potem długie i udane życie. Ale czy była kiedykolwiek naprawdę szczęśliwa?

Autorka "Całej radości życia" przyszła na świat w Kamieńcu Podolskim w roku 1923, w dwa lata po podpisaniu traktatu ryskiego, który przesądził o losie blisko miliona Polaków...

7150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]