Reklama

Ładowanie...

Dar jednego obrazu

06.04.2003
Czyta się kilka minut
Filozof, przyrodnik, erudyta, najwyższej klasy specjalista od ekspozycji muzealnych, wykładowca uniwersytetów polskich i zagranicznych (przed laty także krakowskiej ASP, której był studentem), członek Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). Można by zapytać: kiedy profesor Jerzy Świecimski ma jeszcze czas na malowanie?
W

W niedużym pokoju na najwyższym piętrze krakowskiej siedziby PAN-u artysta ma małą pracownię, w której intensywnie maluje, pisze, przygotowuje projekty ekspozycji muzealnych. W tej pustelni powstawały i powstają obrazy, których sporą część zobaczyliśmy niedawno w krakowskim Pałacu Sztuki. Ta wystawa to jedna z nieczęstych ostatnio manifestacji wiary w sens malarstwa, choć sam artysta najdalszy jest od jakiejkolwiek deklaratywności. Należy do tych pełnych niepokoju, wątpiących, wymagających od siebie ponad miarę.

Sądzę, że wśród rozlicznych zajęć właśnie malarstwo jest znakiem nierozerwalnej więzi Swiecimskiego ze światem. Więzi, która inspiruje wewnętrzne przeżycia i intelektualną refleksję. To oczarowanie krajobrazem i dystans intelektualisty do otaczającej rzeczywistości. W Pałacu Sztuki malarz znakomicie zaaranżował swoją wystawę. Płótna zbliżały się do siebie i oddalały,...

3716

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]