Reklama

Dama, etykieta, polityka

Dama, etykieta, polityka

26.04.2011
Czyta się kilka minut
"Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci czeka prawdziwe tournée: odwiedzi Londyn, Berlin i Madryt.
P

Podróży towarzyszą kontrowersje: Cecylia Gallerani wyrusza w nią mimo sprzeciwu dużej części środowiska konserwatorów, którzy zwracają uwagę nie tyle na zagrożenia kradzieżą czy zamachem, ile np. na drgania, na które narażony będzie obraz, a których negatywne skutki zobaczyć będzie można dopiero za jakiś czas. Żadne dzieło tej klasy nie jest eksportowane tak często.

Piotr Żuchowski, główny konserwator zabytków w randze wiceministra, mówi w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Polskiemu", że jako specjalista być może zgodziłby się z krytykującymi wyjazd kolegami, ale jest także politykiem (zresztą "rodzinie Czartoryskich należą się szczególne względy z uwagi na ich zasługi"). Na pytanie, czy kosztowne ekspertyzy konserwatorskie, które zlecono przed podjęciem decyzji, były w tym kontekście w ogóle potrzebne, minister odpowiada twierdząco: wszak dzięki nim...

3189

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]