Reklama

Czytanie rzeczywistości

Czytanie rzeczywistości

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Stanisław Dróżdż badał język, ale też przyglądał się związkom zachodzącym między słowem a jego wizualnym przedstawieniem.
Stanisław Dróżdż, „Alea iacta est”– 2003 r. / fot. Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski
W

W Zamku Ujazdowskim trwa obszerny przegląd twórczości zmarłego w ubiegłym roku Stanisława Dróżdża, poczynając od prac powstałych u schyłku lat 60. po ostatnie dzieła artysty. Jego twórczość, zwłaszcza wczesna, jest wiązana z poezją konkretną, jednym z ważnych nurtów XX-wiecznej awangardy. On sam wolał swoje prace nazywać "pojęciokształtami", co dobrze pokazuje jego zainteresowanie wizualną stroną słowa.

W swych pracach Dróżdż skupiał się na poszczególnych słowach, literach, a nawet na znakach interpunkcyjnych: przecinkach, pytajnikach, wykrzyknikach. Powstawały prace bardzo oszczędne, utrzymane w czarno-białej tonacji. Badał język, ale też przyglądał się związkom zachodzącym między słowem a jego wizualnym przedstawieniem. Pokazywał, jak graficzny obraz, dokonywane na nim manipulacje czy przekształcenia mogą zmieniać znaczenia nawet najprostszych słów czy...

2889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]